Zdravé hračky

Zdravé hračky

Většina pejsků zbožňují měkké pískací hračky z plastu, ale ne všechny hračky jsou pro pejsky bezpečné. Mohou totiž obsahovat nebezpečné ftaláty. Co je to za látky? 

Ftaláty

Chemicky se jedná o estery kyseliny ftalové a běžně se používají při výrobě a měkčení plastů. Jistě jste o nich už slyšeli v souvislosti s různými aférami s dětskými hračkami nebo lahvičkami. Jsou velice nebezpečné, protože ve větším množství poškozují ledviny a játra, zvyšují riziko vzniku astmatu, alergií a také rakoviny. Snižují produkci spermií a mají negativní vliv i na plodnost u zvířat a lidí.

Regulace obsahu ftalátů 

Vzhledem k nebezpečí, jaké ftaláty představují existuje regulace jejich obsahu u dětských hraček, protože děti tyto věci strakají do úst a podobně. Totéž se svými hračkami dělají pejsci. Bohužel jejich hračky pod regulaci a dohled obsahu ftalátů nespadají, a proto se výrobci nezabývají jejich obsahem. V nezávislém náhodném testu psí hračky na obsah ftalátu se zjistilo, že hračka obsahovala 38 % různých ftalátů, povolená norma pro děti je pouhé 0,1 % těchto látek. Hranice normy pro vkládání hračky do úst byla tedy překročena 380x. 

Z tohoto výsledku je jasné, že plastové hračky pro psy a kočky mohou způsobovat onemocnění jater, ledvin, rakovinu a další nepříjemné nemoci, se kterými by se zvíře zřejmě nesetkalo nebo potýkalo až ve velmi vysokém věku. 

Jaké hračky koupit?

Pokud je to možné, vyhněte se psím a kočičím hračkám z PVC, v něm se totiž nachází ftalátů všeobecně nejvíce. Bezpečné hračky mohou být z látky nebo jichých přírodních materiálů.