Jak vybrat správný doplněk stravy

Stejně jako pro sebe, jak již možná znáte z našich stránek www.naturgreen.cz, které jsou určeny pro lidi, tak i pro své kočičky a pejsky vybírejte vždy čisté přírodní produkty bez pojiv, éček, protispékavých látek a dalších chemikálií. Neznáme jediný důvod je do kapslí přidávat a vy tak nemusíte platit za něco, co vlastně ani nechcete. Navíc tyto látky zdraví vašich zvířat v žádném případě neprospívají. Je běžnou výrobní praxí, že až polovinu gramáže tabletky nebo kapsle váží jen plnidla a další látky, které se  do nich přidávají pouze proto, aby vše drželo pohromadě. V případě kapslí, aby se s nimi dalo rychleji pracovat, tím je myšleno zejména jejich plnění. Tyto látky lze nahradit „čistými surovinami“ nebo je zcela vypustit. Vede to ale k vyšší výrobní ceně produktu a dnešní doba je orientovaná převážně na zisk. 

                                                

Co to jsou přídatné látky?

Jistě jste se při konzumaci doplňků nebo léků setkali s termíny aditiva, protispékavé látky, mazadla, plnidla, leštidla atp. Farmaceutický průmysli působí, jako by se bez přídatných látek nedala vyrobit piluka nebo plněná kapsle. S pilulkama je to těžší, proto se podívejme na kapsle. Mohou být želatinové nebo celulózové (ty jsou vhodné i pro vegany).

Při klasické výrobě s pomocí přídatných látek tuto kapsli namažete mazadly, aby ve stroji lépe klouzala. Poté se míchá směs, kterou budou kapsle plněny. Do ní lze přidat celou řadu aditiv, abyste nemuseli celou kapsli plnit účinnými a léčivými látkami. Aby se výrobci lépe pracovalo se směsí účinných látek, běžně do ní přidá protiskékavé a protihrudkující látky. Mezi ně se řadí zhruba 10 látek s označením E. Patří mezi ně například přemičitan draselno-hlinitý, talek, hořečnaté soli apod. Některé z nich obsahují škodlivý hliník, který je toxický pro lidský i zvířecí organismus. Do kapsle lze přidat i plnidla, aby směs účinných látek nabyla na objemu. Mezi pnidla můžeme zařadit opět solidní seznam éček, například síran hlinito-amonný, hydroxid vápenatý (hašené vápno), bis(dihydrogenfosforečnan) vápenatý, hydrogenfosforečnan vápenatý, fosforečnan vápenatý (orthofosforečnan vápenatý) atd. Hlavním úkolem těchto látek je naředit látky účinné. Otázkou ale je, kolik těchto účinných látek dostanete do kapsle, kterou naplníte plnidly a protiskékavými látkami. Asi moc ne. 

My to děláme jinak. Používáme kapsle, do kterých plníme pouze rostlinné či houbové extrakty a prášky z řas, vojtěšky a mladého ječmene. To znamená, že celý obsah našich kapslí je tělu vašeho psa nebo kočky zdraví prospěšný. Žádná plnidla, mazadla ani protispékavé látky. Nic z toho nepoužíváme. Výroba našich kapslí je proto o něco dražší, ale pokud si spočítáte množství účinných látek u nás a jinde zjistíte, že vlastně ušetříte. 

Proto vždy pečlivě vybírejte, co za své peníze kupujete. Buď to budou účinné tělu a zdraví 100% prospěšné byliny nebo extrakty, nebo v případě přidání pomocných látek částečně i škodlivé „e-chemikálie“, které se při výrobě tabletky nebo kapsle do nich přidávají. Pamatujte na to, že přidáním těchto pomocných látek je vždy v první řadě na úkor účinné látky  (extraktu nebo byliny), která je v kapsli nebo tabletce. Čím více pojiva tam je, tím méně je pak toho co by mělo léčit a pomáhat a navíc to také komplexně snižuje účinnost výrobku samotného (kapsle nebo tabletka totiž není nafukovací). Ale co víc, takto naplněné kapsle nebo lisované tabletky nemají s vaším 100% zdravím nebo se zdravím vašich miláčků vůbec nic společného. Naše rada pro Vás zní v případě nákupu jakéhokoliv zdravého výrobku, který by měl především vašemu zvířeti pomoci si vše důkladně prověřte a potom se sami rozhodněte co kde a jaký vlastně ten výrobek koupit, ale pozor není to vždy jenom o ceně. Myslím si, že i vy chcete pro vaše kočky a psy dnes už i „členy vaší rodiny“ pouze to nejlepší. Dobré a zdravé  výrobky mají být pouze od toho, aby zdraví pomohli,  tak aby vaši miláčci byly v co nejlepší kondici a tím vám doma přinášeli pouze radost a pohodu.