Chování psů a koček

imageProblémy s chováním psů a koček

Problémy s chováním našich čtyřnohých kamarádů mohou mít spoustu projevů. Jde o nadměrné štěkání, škrábání a okousávání nábytku, nevhodné močení, agresivita a to nejsou zdaleka všechny způsoby toho, jak se zvířata dovedou předvádět.

Nervozita, úzkost z odloučení, strach z hlasitých zvuků, jako jsou třeba ohňostroje nebo bouřky vedou všeobecně ke stresu a úzkostem a jsou běžné u většiny domácích mazlíčků. Mohou také vézt k nežádoucímu stresovému chování.

Destruktivní nebo agresivní zvíře může být málo nebo špatně vycvičené a nemusí vědět, co je žádoucí a správné chování a co nikoliv. Prostřednictvím správného výcviku na bázi odměn za žádoucí chování se i z takového rebela dá vychovat vzorný pejsek nebo kocourek, který nám bude v životě milovaným společníkem. Chce to jen dostatek času, péče a důslednosti.

Během výcviku nebo u zvlášť stresových situací lze také mazlíčka zklidnit bylinnými přípravky. Rozhodně není vhodné kočku nebo psa krmit nějakými zklidňujícími medikamenty, které jsou pro lidi. Mohli byste jim tím víc uškodit, než pomoci. Vhodné jsou kombinace přírodních extraktů, které jsou navrženy speciálně pro psy a kočky, protože v dávkování přihlížejí jejich váze a neobsahují bylinky a látky, které naši mazlíčci nemohou.

Možná se ptáte, proč je lepší volit přírodní extrakty a ne raději nějaké bylinné kapky? Odpověď je jednoduchá, v tinkturách, které kapky obsahují, je alkohol a ten není pro zvířata vhodný. Pokud jde o extrakty, ideální je balení v kapslích, protože tabletky musí obsahovat pojiva a další přídatné látky a éčka. Samozřejmě, ne všechny kapsle jsou bez mazadel a pojiv, proto si vždy pozorně přečtěte složení přípravku, který chcete svému pejskovi nebo kočičce podat.

Samozřejmě před tím, než začnete řešit nevhodné chování pejska nebo kočičky medikamenty, je vhodné zjistit, proč se zvířátko chová tak, jak se chová. Někdy je příčina nevhodného chování naprosto triviální, a když ji odstraníte, zbavíte se i problému. Například, pokud pes na zahradě kope díry, je možné, že se nudí a potřebuje více podnětů ke hře a k výcviku. Jestliže kočka močí, tak kam nemá, pokuste se prvně vyloučit zánět močových cest, na které právě kočky často trpí.

Faktory ovlivňující chování zvířat

  • Zdravotní problémy – bolesti kloubů, zubů nebo svalů mohou z dříve vlídného pejska udělat opravdu nerudné zvíře a návštěva u veterináře tyto problémy může včas odhalit. Proto tyto projevy opravdu nezanedbávejte.
  • Stres – pokud máte doma nějaké neshody, domácí mazlíčci je velmi brzy vycítí a mohou je taky stresovat. V tomto případě je dobré, abyste se zamysleli nad tím, v jakém prostředí s vámi čtyřnohý mazlíček žije, a pokuste se zmírnit napětí v domácnosti. Pejsek i kočka potřebují mít své místo a také touží po ocenění a pocitu bezpečí.
  • Úzkost – některá zvířátka nerada cestují autem, mohou trpět kinetózou nebo mají cestu autem spojenou s nepříjemnou návštěvou veterináře, a proto se snaží této situaci vyhnout jakýmikoliv prostředky. Úzkost se může ale projevovat, i když máte odejít do práce a zvířátko má zůstat samo doma. Jde o tzv. separační úzkost, kterou trpí i malé děti. Strach z toho, že pejsek nebo kočička zůstanou sami, se může projevovat nevhodným chováním, když nejste doma. Zkuste se svým zvířetem jednat v klidu, bez spěchu a dopřejte jim dostatek času, aby se úzkost zmenšila. Zároveň je v těchto případech vhodné i užití bylinných extraktů pro zklidnění nervového systému. Ideální je kombinace extraktu ajurvédské ashwagandhy a heřmánku doplněná o zelený ječmen, který stresovanému zvířeti dodá vitamíny a minerály, které stresem ztrácí.
  • Žárlivost – ať už jde o nového člena rodiny (partnera nebo dítě) nebo o nové zvířátko ve smečce, může váš věrný čtyřnohý přítel začít žárlit. Věnujte mu dostatek pozornosti, aby se s novým členem rodiny měl čas poznat a spřátelit. Tyto situace by se obzvlášť neměly podceňovat, aby se zabránilo vzniku nežádoucího chování. Ideálně dopřejte sobě i svému mazlíčkovi dostatek pohybu a pozornosti. Předejdete tak destruktivnímu chování, štěkání nebo poškozování vašich věcí. Každodenní procházka udělá dobře vám i vašemu psovi.
  • Nadměrná hlučnost – zejména u psů se někdy nedá vyhnout nadměrnému štěkání. Zejména během oslav nebo hlasitých ohňostrojů se potřebují vaši mazlíčci cítit v bezpečí. Dopřejte jim vaši pozornost a klidné místo, kde se mohou schovat. Pokud to není možné, použijte bylinné zklidňující extrakty, které uchrání vaše zvířátko před nadměrným stresem.
  • Výživa – nevhodné chování nebo hyperaktivitu u psů a koček může také zapříčinit nevhodná strava. Je nezbytné, aby se zvířata stejně jako lidé stravovali vyváženě a konzumovali co nejméně chemických přísad, které mohou vézt k alergiím, hyperaktivitě a přecitlivělosti vašich mazlíčků. U zvířat platí podobně jako u lidí „jste to, co jíte“.

Pokud se vám nedaří příčiny stresu a úzkosti u vašich domácích mazlíčků zvládat, je dobré se poradit s veterinářem, který může zjistit příčinu jejich chování. Zároveň vám může doporučit změnu návyků nebo odborníka na psí nebo kočičí chování.